Päť rokov od vzniku Fashion Revolution prinieslo do módneho priemyslu veľké zmeny. Veľa vecí sa zlepšilo, aktuálne zostávajú však mnohé témy – chudoba, ľudské práva, nízke mzdy, diskriminácia, znečisťovanie, vykorisťovanie,obťažovanie žien či nedostatočná bezpečnost na pracovisku.

Hnutie za módu, ktorá by bola presadzovala spoločenské hodnoty postupne ale láka ľudí i firmy.

Minulý rok sa do Fashion Revolution Weeku zapojilo 2,5 milióna ľudí na celom svete. Viac ako 100-tisíc ľudí sa na sociálnych sieťach opýtalo otázku #whomademyclothes.

_DSC0111
Aká je Fashion Revolutions v číslach?

Až 2 416 značiek zverejnilo informácie týkajúce sa ich hodnotového reťazca a takmer 160 značiek poskytlo informácie o továrňach, v ktorých sa vyrábajú ich kolekcie.

Iniciatíva zviditeľnila  prostredníctvom sociálnych sietí výrobcov, farmárov a výrobné fabriky. Viac ako 3 600 výrobcov ročne otvorene hovorí #imadeyourclothes.

Minimálna mzda ľudí pracujúcich v módnom priemysle v Bangladéši vzrástla o 77 % na $68 mesačne. Nárast minimálnej mzdy zaznamenali aj zamestnanci v Kambodži. S cieľom zaručiť vyššie mzdy naprieč distribúciou podpísalo 18 veľkých značiek dohodu ACT.

Viac ako 70 značiek a dodávateľov sa zaviazalo splniť program Detox do roku 2020, tým že odstránia škodlivé chemikálie používané pri výrobe oblečenia. Spoločne tvoria 15 % z globálnej textilnej produkcie. Cirkulárny odevný systém bude využívať viac 100 značiek.

FASH_REV_18-11 FASH_REV_18-9 FASH_REV_18-17FASH_REV_18-5

Prečítajte si tiež: Chcem zmeniť postavu a cítiť sa sebavedomo, tvrdí misska Činčurová

Autor: red.
Foto: Fashion LIVE!