Deň zaľúbených alebo Deň svätého Valentína patrí všetkým zamilovaným dvojiciam. Ale tiež všetkým, ktorí chcú urobiť radosť niekomu, koho majú radi.

Počas 14. februára prekvapili aj známe Slovenky.

Na sociálnych sieťach zverejnili fotografie v sexy pózach.

Medzi nimi nechýbala riaditeľka súťaže Miss Slovensko Karolína Chomisteková, ktorú fotila známa fotografka Nina Skalíková.

Dokonalé postavy ukázali aj ďalšie krásky: herečka TV Joj Nikola Benedikovičová, misska Barbora Bakošová, či športová moderátorka Simona Leskovská.

Valentine’s Day is coming ❤️

A post shared by Karolina Chomistekova (@karolinachomistek) on

Prajem Vám krásneho Valentína ❤️

A post shared by Barbora Bakoš (@barborabakos) on

Tradícia Dňa svätého Valentína prenikla do štátov strednej a východnej Európy vrátane Slovenska v 90. rokoch 20. storočia. Podporu sviatku začali poskytovať podnikatelia, obchodníci, výrobcovia cukroviniek, valentínskych suvenírov a darčekov. Hypermarkety, supermarkety a ďalší predajcovia zamerali výzdobu, sortiment i reklamu na Deň zaľúbených.

Do ponuky sa dostali napríklad špeciálne pohľadnice, tzv. “valentínky”, na ktoré mohli zaľúbenci napísať vyznania. Práve podobný lístok má najbližšie k jednej z najstarších legiend o svätom Valentínovi. 

Podľa nej pôvodne pohanský kňaz Valentín, obrátený na kresťanskú vieru, žil v Ríme v treťom storočí po Kristovi. V ríši v tom čase platil dekrét cisára Claudia, zakazujúci rímskym vojakom oženiť sa, pretože manželské radosti by ich odvádzali od plnenia vojenských povinností.

Svätý Valentín považoval nariadenie za porušenie Božích zákonov a snúbencov tajne oddával. Za to skončil vo väzení. Aj tam pomáhal kresťanom, posilňoval ich modlitbami a robil zázraky.

Najznámejším je vrátenie zraku dcére žalárnika. Keďže sa Valentín viery nevzdal, 14. februára roku 270 ho Rimania popravili. Legenda dodáva, že Valentín stačil pred smrťou napísať lístok žalárnikovej dcére s vyznaním lásky. Práve to sa stalo základom valentínskej tradície.

Prečítajte si tiež: Miss Slovensko 2018: poďte s nami do backstage

autor: red.