Zmenil sa spôsob, ako flirtujeme, ako sa zoznamujeme a ako neskôr udržiavame sexuálne napätie v dlhotrvajúcom vzťahu. Doba smartfónov poriadne zamiešala karty partnerským vzťahom.

Podľa výsledkov nedávneho prieskumu nič nie je tabu.

Zoznamovacie aplikácie sa stávajú štandardom

Zdá sa, že klasickým zamilovaným listom už navždy odzvonilo. Podľa prieskumu, ktorý zadal výrobca telefónov Huawei, si síce už nepíšeme klasickou poštou, no postupujeme i tak dosť konzervatívne – vymeníme si čísla. To je najčastejšie prvým krokom po zoznámení sa vo všetkých krajinách strednej a východnej Európy.
Druhou najčastejšou možnosťou, je pridanie si atraktívneho muža či ženy na sociálnych sieťach.

Zoznámiť sa v bare je out

V kurze sú zoznamovacie aplikácie. Appky na randenie využíva takmer tretina obyvateľov starého kontinentu. Ak ste spoznali svojho súčasného partnera v bare alebo na párty, ste v roku 2018 skôr raritou. Spolu s ostatnými tak patríte medzi menej než desatinu.

Najkvalitnejší základ pre dlhotrvajúci vzťah však vytvára vaša rodina alebo kamaráti. Najväčšiu šancu na úspechu máte, ak vás s priateľom alebo priateľkou zoznámil niekto z vašich blízkych.

Na takomto základe stojí momentálne v Európe jedna tretina vzťahov.

Posielame pikantné fotky a „sextujeme“

Zasielanie vlastných dráždivých fotografií potvrdil každý šiesty človek. Majstrami v tejto disciplíne sú Chorváti, ale aj Česi, kde si takto ozvláštňuje súkromný život každý piaty človek. Gréci sú zas dominantnejší v sladkých sexy rečiach cez správy.
Nálepku „najkonzervatívnejšia smartfónová krajina“ by si vyslúžilo Rumunsko a Poľsko. Takmer 40 % Poliakov nechce mať nič spoločné s flirtovaním či inými pikantnosťami cez telefón a Rumuni posielajú najmenej obnažených fotiek zo všetkých.

Podľa sociologičky Silvie Porubänovej je otvorený vzťah k erotike typický pre liberálne severské krajiny: “Na rozdiel od temperamentných, ale konvenciami zviazaných južanov, si jednoznačnejšie vyberajú to, po čom túžia. A ich voľba je menej závislá od verejnej mienky či názorov okolia.”

Prieskum z januára 2018, ktorý spracovala pre Huawei spoločnosť Ipsos, zahŕňa viac než 6-tisíc respondentov z 12 krajín strednej a východnej Európy. Zapojili sa: Dánsko, Rakúsko, Poľsko, Česká republika, Maďarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Srbsko, Rumunsko, Bulharsko, Grécko a Turecko. Informovala o tom PR manažérka Ela Dekánková.