Oslavy Silvestra v mestách bývajú veľkolepé a pre turistov atraktívne.

Austrálske Sydney však oproti iným svetovým metropoliam ponúka o niečo viac. Vďaka jeho polohe tam totiž polnoc odbije zo všetkých hlavných miest najskôr.

Aj tento rok bol pripravený zaujímavý program, ktorý zahŕňa leteckú show aj ceremóniu na uctenie domorodých kultúr sprevádzanú dymovými obradmi.

Vrcholom novoročných osláv v Sydney je jednoznačne ohromný polnočný ohňostroj s výhľadom na svetoznámu budovu tamojšej opery.

Sydney víta rok 2018

Na cintoríne

Čilania majú posledný deň v roku hneď niekoľko zaujímavých tradícií. Zlatý prsteň na dne pohára so šampanským im má priniesť šťastie.

Šťastný rok čaká podľa povery aj toho, kto po celý deň nosí žlté spodné prádlo oblečené naruby a po odbití polnoci si ho oblečie správne.

Peniaze ukryté v topánke majú zasa zaistiť rok plný bohatstva. Jedinci, ktorí chcú v nadchádzajúcich mesiacoch veľa cestovať, o polnoci obchádzajú dom s kufrom v ruke.

To, aký prichádzajúci rok bude, Čilania spoznajú podľa hroznového vína.

Sydney víta rok 2018

S každým úderom zvonu o polnoci zjedia jednu guľôčku obľúbeného ovocia. Podľa toho, či je dvanásť guľôčok hroznového vína kyselých alebo sladkých, sa podľa Chilanov bude odvíjať celý rok.

Obyvatelia malého mesta Talca oslavujú príchod nového roka na cintoríne. Zdanlivo desivá tradícia vznikla v roku 1995, kedy jedna z miestnych rodín vnikla na cintorín v túžbe stráviť slávnostný večer s nedávno zosnulým otcom.

Miestne úrady od tej doby posledný deň v roku cintoríny otvárajú, a dokonca vyzývajú miestnych, aby príchod nového roku oslávili so svojimi zosnulými blízkymi.

Na cintorín nosia jedlo a nápoje, zdobia hroby a zapaľujú vedľa nich ohne. Oslavy v blízkosti zosnulých im podľa ich viery prinášajú mier v duši a zaistia šťastie v ďalšom roku.

Singapur víta rok 2018

S ohňom

V Ekvádore po storočia dodržiavajú zvláštnu tradíciu spočívajúcu v pálení vecí a špeciálnych figurín. S príchodom polnoci potom obradne zapália fotografie a obrázky pripomínajúce niečo bolestivé a nesplniteľné z predchádzajúceho roku.

Každá rodina potom pred koncom roku vyrobí veľkú figurínu nazývanú „viejos“ naplnenú pilinami a novinami, ktorá symbolizuje uplynulý rok.

S odbitím polnoci ju pred domom zapália, čím sa rozlúčia so starým rokom a s čistým štítom privítajú ten nastávajúci. Táto netypická tradícia sa môže zdať trochu desivá, pohľad na osvetlené ekvádorské ulice je ale impozantný.

V Japonsku vypustili lampióny.

Otužilci vo Valencii

Oslavy len pre odvážnych ponúka na Silvestra mestečko La Fint de la Figuera v blízkosti španielskeho mesta Valencia. Zvykom miestnych je totiž uvítať nový rok len v spodnom prádle. To ale nemôže byť hocijaké.

Spodné prádlo musí mať červenú farbu, ktorá podľa povier prináša šťastie.

Oblečenie okrem toho musí byť nové, majiteľ si ho smie obliecť len raz pri príležitosti novoročných osláv.

Odvážni Španieli, ktorí chcú mať v ďaľšom roku veľkú porciu šťastia, tak každoročne bez ohľadu na počasie vyrážajú do ulíc a vo veľkom sprievode vítajú nový rok.

Jedinečná Kórea

Ak nie ste príliš na bujaré oslavy a túžite po jedinečnom spirituálnom zážitku, vyrazte do Južnej Kórei do mesta Homigot.

Toto miesto je najvýchodnejšie položené v celej krajine, stovky ľudí sem preto vyrážajú na každoročný Homigot Sunrise Festival, aby videli prvý novoročný východ slnka.

A je nutné dodať, že tento pohľad je skutočne nezabudnuteľný.

Impozantnú panorámu rozľahlého mora a historického majáku totiž dopĺňa obrovská bronzová socha ruky týčiaca sa z mora, cez jej prsty môžete prvé slnečné lúče prichádzajúceho roku pozorovať.

V Bratislave na Dunaji

V nemeckom Berline organizátori silvestrovských osláv po prvý raz rozhodli pripraviť “bezpečnostnú zónu” pre ženy.

Nové bezpečnostné opatrenia pre párty pred Brandenburskou bránou prichádzajú v dôsledku obáv zo sexuálnych útokov.

Všetci, ktorí si budú chcieť užiť už tradične veľkolepé oslavy na námestí Times Square, budú musieť prejsť cez kontroly. Nevyhnú sa napríklad detektorom kovov alebo špeciálne vycvičeným psom na hľadanie výbušnín.

Policajti s detektormi rádioaktívneho žiarenia budú taktiež rozmiestnení na všetkých kontrolných stanovištiach.

Veľké ruksaky na novoročných oslavách nie sú povolené a malé tašky budú príslušníci polície prehľadávať.

Silvestrovské oslavy v Bratislave budú v znamení svetelnej šou i diskotéky pod holým nebom.

Presne o polnoci bude z lode na Dunaji odpálený ohňostroj. Tentoraz však nebude za hudobného sprievodu Straussovho známeho valčíka Na krásnom modrom Dunaji, ale sprevádzať ho bude modernejšia hudba.

New York

Autor: red
Foto: AP

 

Prečítajte si tiež: Najkrajšie momenty z Victoria’s Secret Fashion Show 2017

katalog-novy-baner